Studenti pražského ČVUT byli v první desítce světové soutěže Mars Colony Prize. Studenti se v ní snaží navrhnout marsovskou kolonii.
Samotná kolonie by měla být co nejvíce soběstačná, měla by se tedy spoléhat na minimální množství dovozů ze Země. Kolonie by měla být schopna produkovat všechno jídlo, oděvy, přístřešky, energii, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje pro daný počet lidí. Porotci bodovali několik kategorii jako technický design, ekonomickou udržitelnost i sociální, politické nebo estetické záležitosti.
Soutěž pořádá největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu - The Mars Society. Letos porotci vybírali z celkem 100 návrhů, úkolem bylo navrhnout kolonii pro 1 000 lidí. Soutěž je dotována v přepočtu půl milionem korun.
Kdo zvítězil?
1. místo: MIT City, USA
2. místo: Wroclaw University of Science and Technology, Polsko
3. místo: Team CrowdSpace, Rusko
Příští rok bude úkolem navrhnout kolonii pro 1 000 000 lidí.
Kdo se může soutěže zúčastnit?
Soutěž je otevřena každému, může jít o nápad týmu nebo jednotlivce. Důležité bylo do konce března odevzdat svůj návrh, který mohl mít maximálně 20 stran. Tým „Dvaraka“ z ČVUT, který se soutěže za Českou republiku účastnil, tvoří studenti pocházející z Indie a jejich návrh vznikl už při prvním roce jejich studijního programu „SpaceMaster". Ten absolvovali za polárním kruhem ve švédské Kiruně, u nás na Fakultě elektrotechnické ČVUT budou psát a obhajovat diplomovou práci.
V Praze aktuálně studuje 11 studentů programu SpaceMaster, přičemž pět z nich patří do týmu, který se soutěže zúčastnil. Tento magisterský program je příkladem projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie, a nyní je plně soběstačný. Úspěšně tedy pokračuje i po ukončení finančních dotací. Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní 7 univerzit.
Autor: Petr Kološ, Marek Kuchařík
Zdroj: Český rozhlas
Úvodní foto: pixabay.com