Kosti v těle slepí lepidlem

Za pouhé tři dny budou moci opět běhat pacienti i po komplikovaných zlomeninách. Brněnští vědci vyvinuli lepidlo, které dokáže kosti pevně spojit. Léčba nyní trvá až několik měsíců a zlomeniny k sobě musí chirurgové šroubovat.

Lepidlo testovali lékaři z Fakultní nemocnice Brno. „Použili jsme čerstvé prasečí stehenní kosti, kdy dosud měly biologii podobnou kosti v žijícím jedinci,“ uvedl lékař Milan Krtička z Kliniky úrazové chirurgie. Všechny pokusy dopadly výtečně. „Kostní úlomky byly slepeny tak, že se obnovil původní tvar kosti. Dovolím si tvrdit, že lepidlo může být úspěšně použito v klinické praxi k fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin,“ ujistil Krtička.

Unikátní lepidlo vyvinul tým Lucy Vojtové z výzkumného centra CEITEC. „Ztuhnutí lepidla a manipulační pevnost spoje nastala u většiny kostí do 120 vteřin. K úplnému vytvrzení lepidla došlo během následujících 72 hodin, kdy byly kosti uchovávány při teplotě 37 °C ve fyziologickém roztoku,“ upřesnila vědkyně.

Použití je jednoduché. Může se aplikovat pomocí injekce přímo na zlomenou kost. Lepený spoj je navíc enormně odolný. Lékaři předpokládají, že lepidlo se začne používat už brzy přímo v nemocnicích, před tím ho však jště čekají klinické testy.

Víte, že...
...výzkum a příprava speciálního lepidla trvala 10 let? Podílelo se na něm šest vědeckých institucí zaštítěných centrem CEITEC.

Zdroj: www.ahaonline.cz