Fyzikální ústav AVČR vylepšil polomasky pro nejvyšší stupeň ochrany

Prozatímní 3D tisk polomasek z modelu vyvinutého ČVUT trvá až desítky minut. Nový typ RP95-M, který z původního modelu vyvinuli vědci na FÚ AVČR ve spolupráci se společnostmi CARDAM a Beneš a Lát, je levnější, kvalitnější a hlavně je vyrobený do pár minut. Sériovou produkci těchto kvalitnějších a zároveň levnějších modelů spustí v nejbližších dnech společnost CARDAM, dceřiná společnost Fyzikálního ústavu AV ČR, firmy Beneš a Lát a České zbrojovky. Týdně jich vyrobí 50 000 kusů.

Maska umožňuje použití výměnných filtrů včetně filtrů P3 R, přesahujících úrovní ochrany třídu FFP3,“ vysvětluje Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, kde vědci vyvinuli speciální komoru na testování těsnosti masek.

Pro sériovou výrobu na vstřikovacích lisech vědci museli upravit návrh prototypu masky vyvinuté na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Na základě výhradní licence poskytnuté start-up firmou ČVUT TRIX Connections vznikl upravený model RP95-M, na jehož vývoji a konstrukčním řešení sériové podoby se podílely společnosti CARDAM a Beneš a Lát.

Akademicko-průmyslový ping-pong

Spolupráce mezi vědci a výrobními společnostmi na inovaci prototypu a spuštění sériové výroby stála na zkušenostech z přechozích projektů v rámci Národního centra kompetence MATCA, ale i na osobním nasazení desítek lidí. „Byla to ukázka sehraného akademicko-průmyslového ping-pongu,“ říká Miloslav Klinger z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Pro bezpečnost masky je klíčová těsnost. „Každá maska bude podrobena podmínkám násobně náročnějším než při běžném provozu. Cílem je, aby se mezi pracovníky v první linii dostaly jen ty nejkvalitnější masky,“ vysvětluje Tomáš Jetmar, jehož tým má na starosti vývoj testovacího zařízení, které vzniklo přímo ve Fyzikálním ústavu AV ČR.

Vyšší kvalita, nižší cena, delší životnost

Zároveň nové masky vyjdou výrazně levněji než třeba respirátory FFP2, které poskytují významně nižší ochranu. „V porovnání s běžně dostupnými respirátory FFP2 jsou náklady na měsíční provoz více než desetkrát nižší,“ říká Ondřej Kurkin, ředitel společnosti CARDAM.

Díky odolným materiálům je masku možné opakovaně sterilizovat. Její životnost vědci stanovili na minimálně sto sterilizačních cyklů v autoklávu a na neomezený počet dezinfekcí.

Použitý částicový kombinovaný filtr P3 R odpovídá maximálnímu stupni ochrany a dle výrobce filtrů, firmy AVEC CHEM, v čistém prostředí nemocnice vydrží přibližně týden nepřetržitého provozu. Ve spolupráci Fyzikálního ústavu AV ČR a společnosti SIGMA Výzkumný a vývojový ústav navíc probíhá vývoj metody pro dezinfekci filtrů za účelem prodloužení jejich životnosti.

Zdroj: avcr.cz