Do Brna přijedou hned tři držitelé Nobelovy ceny

Jedním z vrcholů letošních oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela bude velká genetická konference, na kterou přijali pozvání hned tři držitelé Nobelovy ceny. Konference začíná přesně 200 let od Mendelova narození 20. července a Mendelova univerzita v Brně je jejím spolupořadatelem. „Je nám velkou ctí se na organizaci této v českém prostředí výjimečné akce podílet. Hrdí jsme i na fakt, že dva ze tří nobelistů, jsou také držitelé četného doktorátu na MENDELU," uvedl prorektor pro tvůrčí činnost Mendelovy univerzity v Brně Svatopluk Kapounek.

Mendel je stále známější v zahraničí než v tuzemsku. Letošní jubilejní rok 200 let od jeho narození to má změnit. „Domnívám se, že jde o jeden z věčných problémů našeho národa, který se táhne už od 19. století. Nedokážeme si dostatečně hrdě a sebevědomě připomínat významné osobnosti, které překročily rámec naší země. Johann Gregor Mendel bezpochyby takovým člověkem byl," uvedl nedávno v Brně na Mendelovu adresu ministr kultury Martin Baxa. V době konference se podle něj Brno stane významným centrem světové vědy.

Mezinárodní Mendelova genetická konference, podporovaná také organizací UNESCO, se bude věnovat aktuálním tématům z oblasti genetiky člověka se zaměřením na vzácná dědičná onemocnění, predispozice k nádorům i genetice živočichů a rostlin včetně problematiky GMO nebo genetiky bakterií a virů. Diskutovány budou také etické otázky spojené s diagnostikou a screeningem genetických onemocnění, historie genetického výzkumu nebo možnosti uplatnění nových genomických technologií v medicíně či zemědělství.

Do Brna přijedou držitelé Nobelovy ceny Ada E. Yonath z Weizmann Institute of Science v Izraeli a Thomas Cech z University v Coloradu, což jsou nositelé Nobelovy ceny za chemii a Paul Nurse z Francis Crick Institutu v Londýně, který Nobelovu cenu získal za fyziologii a medicínu. Ten při převzetí čestného doktorátu na MENDELU před dvěma lety upozornil, že si Češi Mendela zatím málo váží a mělo by se to změnit. On sám má jeho jméno dokonce spjaté s chvílí, kdy se dozvěděl, že získá Nobelovu cenu. „V ten moment jsem totiž zrovna jednal v Londýně o tom, jak získat nějaké peníze na provoz a nový design brněnského Mendelova muzea," vzpomínal vědec.

V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je znám jako zakladatel genetiky. Na přípravě oslav se podílejí instituce z Brna i celé republiky a jejich cílem je osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, České republiky i zahraničí. Mendelova univerzita v Brně vydala úspěšný komiks Lucie Seifertové. „Výstava z něj složená aktuálně putuje po Slovinsku, od července bude i v Belgii. Univerzita chystá ve spolupráci s pivovarem Moravia také pivo MendelBier, na trhu bude od června. V červenci bude v Brně také velká genetická konference za účasti elitních světových vědců včetně několika nobelistům," uvedla vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková. Podle ní škola pořádá i edukativní workshopy na téma genetika a Mendel na středních školách.

Zdroj: MENDELU