CzechInvest je evropským start-upovým ambasadorem pro Českou republiku

Prostřednictvím iniciativy Startup Europe Evropská komise veřejně představila 46 národních start-upových ambasadorů, tzv. Startup Europe Ambassadors. Evropským start-upovým ambasadorem pro Českou republiku se stala Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, státní instituce, která má s podporou začínajících podnikatelů letité zkušenosti.

Cílem Startup Europe Ambassadors, klíčových institucí z evropských start-upových ekosystémů, je demokratizovat start-upový fenomén tak, aby měl každý občan spravedlivou šanci stát se úspěšným podnikatelem bez ohledu na to, kde v Evropě se nachází. Tyto instituce pomáhají start-upům v přístupu ke všem nabízeným příležitostem na evropské úrovni a poskytují informace a rady o iniciativě Startup Europe.

„Naším úkolem bude pomáhat start-upům s navazováním těch správných kontaktů a dávat jim zpětnou vazbu jejich aktivit, což vlastně již standardně děláme. Jde o spojování komunit a sdílení know-how bez ohledu na geografické hranice,“ vysvětluje Markéta Havlová, ředitelka Odboru start-upů agentury CzechInvest. „Na druhou stranu se nám tím nabízí výjimečná možnost diskutovat o formě podpory pro start-upy na evropské úrovni přímo se zástupci Evropské komise,“ zdůrazňuje.

Prvních 46 členů skupiny Startup Europe Ambassadors z 23 zemí bylo vybráno na základě zapojení těchto institucí do projektu Evropské komise Horizon 2020 či jejich partnerství na dalších projektech financovaných EU. Ambasadoři se budou pravidelně setkávat a koordinovat své aktivity. V roce 2018 je čekají akce jako Startup Olé 2018 (Salamanca, duben 2018), European Market Week 2018 konaný napříč 28 evropskými zeměmi (květen 2018) či Startup Europe Summit 2018 (Sofia, říjen 2018).

Cíl stát se koordinátorem aktivit podporujících českou start-upovou scénu avizoval CzechInvest již před třemi lety. Evropská komise nyní tuto jeho ambici oficiálně stvrdila. S podporou start-upů má totiž CzechInvest dlouholeté zkušenosti sahající až k založení projektu inkubací českých start-upů v zahraničí CzechAccelerator v roce 2011.

V současnosti CzechInvest prostřednictvím čtyř samostatných aktivit CzechStarter, CzechAccelerator, CzechMatch a CzechDemo pomáhá českým start-upům od úplných začátků až po jednání s možným investorem. Agentura je také operátorem ESA BIC Prague, inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA), kde české start-upy díky vesmírným technologiím a systémům rozvíjí své komerční produkty či služby. A zároveň je konsorcialním partnerem evropského projektu H2020 MY-GATEWAY, jehož cílem je budovat růstový potenciál start-upů ve střední a východní Evropě na panevropskou úroveň.

Zdroj: CzechInvest