Chytrý obal napoví, zda je výrobek správně skladovaný

Chytrý obal, který vám signalizuje, jestli daný produkt skladujete podle doporučení výrobce, už brzy bude možná běžnou součástí našeho života. Právě na takovém projektu totiž pracuje výzkumný tým pod vedením Michala Veselého z Fakulty chemické. Do konce roku by měly být testy hotové a vše připravené na výrobní zkoušky u průmyslového partnera.

Současnému výzkumu předcházela práce na tzv. barevných hodinách, které uživatelům signalizují, jak dlouho mohou pobývat na slunci bez většího rizika. Nyní vědci využívají stejný princip, tzv. dozimetr (přístroj na měření ionizujícího nebo jiného záření, pozn. red.), pro jinou aplikaci. „Momentálně spolupracujeme s jednou firmou na projektu tzv. smart packing, kdy bude možné do obalového materiálu integrovat fotochemický polovodič, který je citlivý na UV záření. Vše je přitom zhotovené pomocí tisku, což je výhoda, protože takové obaly lze pak vyrábět levně a ve větším množství,“ upozornil další člen vývojového týmu Petr Dzik.

Princip dozimetru využili vědci i u tzv. barevných hodin | Autor: archiv Petra Dzika

Obaly s touto technologií jsou schopné si monitorovat skladovací podmínky a u produktů citlivých na světlo pak dokážou upozornit uživatele na nesprávné skladování a předejít tak jeho poškození. „Pro kontrolu skladovacích podmínek používáme podobné chemické principy jako v našich možná známějších dozimetrech určených pro použití v muzeích a galeriích,“ doplnil výzkumník. „Momentálně jsme ve fázi zkoušek a připravujeme různé varianty s odlišnou citlivostí. Je totiž rozdíl mezi intenzitou slunečního záření ve venkovních a vnitřních podmínkách.“ Do konce roku by pak měly být testy hotové.

Zdroj: zvut.cz