Čeští vědci se zapojili do nového testování vakcíny proti leishmanióze

Důležitý krok ve vývoji vakcíny proti lidské leishmanióze možná učinil tým, jehož součástí jsou i čeští vědci. Navrhli nový způsob testování účinnosti vakcíny vyvíjené proti tomuto vážnému onemocnění. Vakcína proti leishmanióze zatím neexistuje.

Leishmaniózy jsou onemocnění, která se projevují pomalu rostoucími vředy na kůži, ale i v ústech nebo v nose. Zanechávají výrazné jizvy do konce života. Smrtelně nebezpečná je pak viscerální, neboli ústrobní, leishmanióza, při níž se některé druhy parazitů - leishmanií rozšíří do vnitřních orgánů.

Pokusy o vývoj účinné vakcíny podle výzkumníka Petra Volfa z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ztroskotaly i proto, že vědci dost nezohlednili přirozený přenos parazita. Důležitou roli v infekci totiž hraje přenašeč, kterým je drobný dvoukřídlý hmyz. Vědci nyní vytipovali vhodné kmeny leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli - myši - a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vakcín.

"Flebotomové mají kratičký sosák, ale velmi účinné sliny. Ty se dostávají do místa bodnutí současně s leishmaniemi, lokálně ochromí imunitní buňky hostitele a umožní leishmaniím se nepozorovaně uchytit a začít množit," popsal Volf.

Vědci tedy zvolili postup, kdy v další fázi projektu bude účinnost vakcíny testována na zdravých dobrovolnících v britském Yorku tak, že budou pobodáni flebotomy experimentálně nakaženými leishmaniemi. Odborníci zdůraznili, že vše bude v přísně kontrolovaných podmínkách.

"Uvažovalo se také o injekcích leishmanií společně se slinami flebotomů, nicméně ani tento přístup není srovnatelný s tím, co se děje v přirozených podmínkách při přenosu flebotomem," zdůraznil Volf.

Čeští vědci na výzkumu spolupracují s kolegy z Hull York Medical School a výzkumníky z univerzit v Tel Avivu, Jeruzalémě a Montrealu. Zapojena je i soukromá sféra.

Každý rok leishmaniózami nově onemocní přes 1,5 milionu lidí, zhruba 30.000 zemře. Léčba je komplikována kvůli vysoké ceně přípravků i vzniku kmenů leishmanií, které jsou vůči léčivům rezistentní.

Leishmaniózy jsou podle UK onemocnění častá v severní a východní Africe, na Blízkém východě, v jižní a jihovýchodní Asii a v Latinské Americe. Vyskytují se ale i ve všech evropských zemích okolo Středozemního moře. Podle Světové zdravotnické organizace žije v ohrožení celkem asi miliarda lidí v 98 zemích světa.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: pixabay.com