Český parazitolog Lukeš dostal vrcholné ocenění Americké asociace pro rozvoj věd

Parazitolog Julius Lukeš letos jako jediný Čech získal ocenění Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Asociace zvolila Lukeše jedním ze svých elitních členů (Fellows) v rámci biologické sekce za dlouhodobý přínos evolučním studiím v protistologii a molekulární parazitologii se zaměřením na bičivky a výtrusovce.

Většina ze 416 laureátů, které letos AAAS vybrala, pochází z prestižních amerických univerzit. Lukeš je mezi oceněnými jediným vědcem z České republiky. Navrhli ho jeho američtí spolupracovníci, kteří rovněž patří mezi elitu Fellows AAAS.

„Kolega Julius Lukeš se vypracoval ve světově uznávaného odborníka v oblasti evoluce parazitických i volně žijících prvoků a mechanismů jejich adaptace k parazitismu. Jeho vědecké zájmy přesahují dalece do oblasti obecných otázek biodiverzity, významu mikroorganismů v biosféře naší planety i v biologické integritě člověka,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Biologického centra Akademie věd (AV) Libor Grubhoffer.

Expert na parazitické prvoky

Lukeš je ředitelem Parazitologického ústavu Biologického centra AV a profesorem na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Více než 20 let se zabývá molekulární biologií parazitických prvoků, kteří způsobují řadu závažných onemocnění. Od roku 2004 je členem Učené společnosti ČR, v roce 2009 se stal prvním mimopražským laureátem ocenění Praemium Academiae, v roce 2014 byl přijat do řad Americké mikrobiologické akademie (American Academy of Microbiology) a v roce 2015 do Evropské mikrobiologické akademie (European Academy of Microbiology).

AAAS byla založena v roce 1848 a je největším vědeckým společenstvím na světě. Zahrnuje téměř 250 přidružených organizací a akademií věd a vydává prestižní časopis Science. Tradice AAAS Fellows sahá do roku 1874 a zahrnuje velká vědecká jména, mimo jiné vynálezce Thomase Edisona.

Zdroj: ČT24