Česko představilo Národní strategii umělé inteligence

Dokument je základem podpory rozvoje této technologie v České republice a předpokladem pro vybudování evropského centra excelence v Praze

Vláda České republiky v pondělí 6. května 2019 schválila Národní strategii umělé inteligence. Česko se tak zařadilo mezi nejvyspělejší země Evropy i světa, které mají jasný plán, jak se prosadit a uspět v této technologii budoucnosti.

„Máme velkou šanci využít špičkový český výzkum v této průlomové technologii, jako klíčový nástroj pro naši budoucnost. Zařazujeme se tím mezi evropskou technologickou elitu, která bude udávat nejen směr v oblasti průmyslu, ale stává se rovněž významným světovým hráčem v budování kybernetické bezpečnosti, abychom se tak postavili velké globální hrozbě, jako je krádež dat,“ uvádí místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Národní AI strategie navazuje na Inovační strategii a je jedním z prvních hmatatelných kroků vrátit Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa,“ dodává.

Prioritní témata umělé inteligence v České republice jsou založena jak na výsledcích vědy, tak na průmyslových nebo veřejných aplikacích. Zahrnují bezpečnost a obranu, průmyslovou výrobu a komunikaci člověka se strojem. Strategie pokrývá oblasti ekonomiky a společnosti od podpory vědy a výzkumu, přes školství a sociální systém, až po otázky regulace a mezinárodní spolupráce. Jejím cílem je propojit jak veřejný, tak i soukromý sektor, tedy zástupce státu, firem i akademické sféry.

V souladu se strategií bude Česko usilovat o vybudování jednoho ze čtyř plánovaných evropských výzkumných center v Praze. Vzniknout by mělo do roku 2021.

Více informací v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: www.czechinvest.org