Technologická agentura ČR (TA ČR) předala již poosmé ocenění nejlepším projektům aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost. Celým Dnem TA ČR 2020 diváky provázela otázka s velkým prostorem pro zamyšlení: „Jste připraveni na budoucnost?“ a program byl uzpůsoben současné situaci. Místo tradiční dopolední konference proběhla série on-line seminářů ve vybraných regionech a slavnostní předávání Cen TA ČR 2020 nahradil zábavný pořad odvysílaný na MALL.TV. Kromě netradiční formy zpracování si TA ČR připravila ještě dvě novinky – přibyla nová pátá kategorie Ministerstva průmyslu a obchodu Cena Country For The Future a o celkovém vítězi hlasovala veřejnost prostřednictvím sociálních sítí do středeční půlnoci. Absolutním vítězem se stal projekt z kategorie Společnost, který obdrží sošku Český nápad.
Letošní Den TA ČR se pořádal pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Od 2. do 5. listopadu probíhaly regionální semináře zaměřené na aktuální inovační témata v daných krajích. Jejich smyslem bylo motivovat, nejen studenty, k výzkumným aktivitám s důrazem na to, jak využít výsledky realizovaného výzkumu. „Naším dlouhodobým cílem je podporovat české výzkumníky, a to nejen finanční cestou. Aplikovaný výzkum je v České republice na skvělé úrovni a je na nás, abychom dali světu vědět, že i v tak malé zemi vznikají unikátní řešení na světové úrovni, čehož jsou letošní vítězné projekty důkazem,” říká předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka a dodává: „Skvělým příkladem jsou výzkumné projekty, které pomohly s bojem proti pandemii covid-19. Řada z nich se dostala za hranice naší země a pomáhají s řešením obtížné situace ve světě.”
Cílem regionálních seminářů bylo ukázat unikátnost jednotlivých krajů, jelikož každý má svou zvláštnost, kterou je třeba rozvíjet. Jednotící linkou se stala otázka, jak vytvářet dobré podmínky pro život lidí v navštívených regionech. K tomuto tématu diskutovaly významné osobnosti z regionů i ti, kteří mohou nahlédnout na situaci z vnějšku. „Během regionálních Dnů TA ČR jsme si potvrdili, že výzvou pro Vysočinu je využít potenciál malých obcí, zemědělství, průmyslu, přítomnosti centrály Energetického regulačního úřadu v Jihlavě a působení VŠPJ jako vysoké školy, která reaguje na místní potřeby a umožní mladým lidem získat vzdělání tam, kde se narodili. Ostrava je centrem průmyslu, včetně nového průmyslu, občas označovaného Průmysl 4.0, nepochybně bude atraktivní zejména pro mladé lidi zaměřené na techniku. Zlín je „země kreativity”, která se zabývá novými řešeními v dopravě, zdravotnictví, veřejné správě – to vše se najde na místní Univerzitě Tomáše Bati i ve městě s geneticky zakódovanými baťovskými přístupy. Výzvou pro severní Čechy je udělat z kdysi krásné krajiny znova krásnou krajinu a neopomenout možnosti, které poskytuje nová energetika. Ukazuje se, že všechny prezentované regiony jsou dobrým místem pro život a výzkum a inovace do nich mohou přinést novou kvalitu,” uvedla členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace Rut Bízková.
Udílení Cen TA ČR se neslo v duchu technologií budoucnosti. Pořad byl odvysílán 5. listopadu v 19:00 hod. na internetové televizi MALL.TV a přinesl hned několik novinek. Večerem provázel ředitel Kanceláře TA ČR Martin Bunček ze svého virtuálního studia v budově Národního muzea. Ocenění, někteří předávající a hosté se pak v pořadu objevili v dosud nevídané podobě – jako hologramy. O hudební program se postaral Dan Bárta za doprovodu elektrické kytary. Pořad si můžete přehrát zpětně ZDE.
Kromě netradičního pojetí si TA ČR pro diváky udílení cen připravila i další překvapení – novou soutěžní kategorii a veřejné hlasování o celkovém vítězi Cen TA ČR. Letos ke čtyřem soutěžním kategoriím Business, Partnerství, Společnost a Governance přibyla ještě jedna – kategorie Ministerstva průmyslu a obchodu Cena Country for the Future. „Srdečně gratuluji Štěpánu Kopřivovi a firmě Blindspot Solutions. Vývoj aplikace MPO podpořilo v programu Czech Rise Up. Aplikace PARSS umožňuje podnikům a organizacím všech velikostí i oblasti působení chytře rozvrhnout pracovní harmonogram zaměstnanců s eliminací ohrožení jejich zdraví a nákazy v období pandemie,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Před spuštěním je v tuto chvíli Czech Rise Up 2.0, ze kterého opět chceme podpořit inovativní podniky, které využívají moderních technologií v medicínských a nemedicínských řešení pro zvládnutí následků koronaviru.“
O šesté ceně Český nápad, tedy celkovém vítězi Cen TA ČR 2020, rozhodla veřejnost prostřednictvím hlasování na sociálních sítích. Nejvíce hlasů získal projekt vzdáleného titulkování živých televizních pořadů, zejména pro diváky České televize, který byl řešen prof. Ing. Josefem Psutkou, CSc.
ze Západočeské univerzity v Plzni.
Podrobnosti k vítězným projektům Cen TA ČR 2020 ZDE.
Zdroj: TA ČR