Bruselské peníze pomůžou brněnské firmě chránit proti kyberútokům

Brněnští specialisté chránící před kyberútoky získali 50 tisíc eur na zdokonalení svého produktu. Uspěli v konkurenci mezi téměř dvěma tisíci žádostmi. ThreatMark je letos první a zatím jedinou českou firmou, které se podařilo dosáhnout na peníze z prestižního grantového schématu Evropské komise jménem SME Instrument.

Finance použijí odborníci na studii proveditelnosti pro službu, která pomáhá zabezpečit zejména finanční transakce pro internetové bankovnictví a další online platby. Právě ty jsou dnes vystaveny velkému riziku. „Dříve byly kyberútoky doménou především hackerů. Dnes si jejich služby a jimi naprogramované nástroje může pronajmout kdokoliv. Kybernetický zločin totiž již začíná převažovat nad takovým, který se odehrává mimo informační technologie,“ varuje před současnou situací v internetové bezpečnosti zakladatela ředitel pro strategii firmy Jan Guzanič.

Množství hrozeb je pestré a pořídit si skutečně účinnou obranu proti všem typům a integrovat ji do vlastní infrastruktury si vyžaduje vysokou kapitálovou investici. Specialisté ThreatMark se rozhodl přijít se službou, jejíž začlenění do ochrany je pro zákazníky technicky i finančně nenáročné. „Výhodou ochrany od ThreatMark je, kromě inovativní technologie, také to, že je poskytována ve formě služby, která minimalizuje náklady na bezpečnostní specialisty a interní fraud analytiky. Řešení je navíc možné snadno implementovat do jednoho měsíce, což je výrazné zrychlení oproti tradičním systémům ochrany proti podvodům,“ uvádí zakladatel a CEO společnosti ThreatMark Michal Tresner. Aspirace řešení potvrdili i nezávislí hodnotitelé Evropské komise, kteří vyhodnotili, že technologie má potenciál na průlomovou změnu na svém trhu, a podpořili ji 50 tisíci eury.

Firma nyní zahajuje spolupráci s koučem, který jí pomůže získat relevantních mezinárodních kontaktů. Kouče pomohl z databáze zahraničních expertů sítě Enterprise Europe Network vybrat JIC na základě analýzy potřeb firmy. „Pomáháme také s přípravou samotné žádosti o SME Instrument. České firmy jsou navyklé ucházet se spíše o dotace ze strukturálních fondů. Žádost o peníze přímo z Evropské komise se od nich liší. Firmám úspěch v SME Instrument přináší vysokou prestiž - jeho získání je potvrzením kvality firmy a přináší cenné kontakty na obchodní partnery,“ uvádí ředitel JIC Jiří Hudeček.

SME Instrument dosud v minulých letech získalo pouze 8 českých firem, z toho polovina pochází z jižní Moravy. Peníze ze schématu přitom šly za dobu jeho fungování už na více než 1 500 projektů. Konkurence evropských firem je vysoká a není snadné uspět. Brno proto jako první region v České republice a teprve pátý region v Evropě přišlo s programem SME Instrument Brno. Ten financuje jihomoravské projekty, které sice od Evropské komise dostaly skvělé hodnocení, ale už nedosáhly kvůli konkurenci na dotaci. Zatím prvním projektem, který díky Brnu získal na svůj rozvoj peníze, je NenoVision, spin-off CEITEC VUT přinášející vylepšení zobrazovacích možností elektronových mikroskopů.

Nejbližší uzávěrky pro další podání žádosti o SME Instrument na zafinancování studií proveditelnosti jsou 7. září a 9. listopadu. Zájemci, kteří se chtějí dozvědět, jak napsat úspěšnou žádost, jsou vítáni 14. září na workshop do JIC.

Kontakt pro média:   

Martina Pouchlá, 602 476 863 , pouchla@jic.cz + Jan Guzanič, jan.guzanic@threatmark.com


SME Instrument

Dotační program pomáhá malým a středním podnikům v rozvoji skrze inovace, a to ve třech fázích: hodnocení proveditelnosti záměru, realizace a umístění výstupů na trh. Je součástí největšího programu EU podporujícího projekty zaměřené na výzkum, vývoj a s ním spojené aktivity programu Horizont 2020. Nástroj jako úplně první českou firmu v rámci celé České republiky podpořil brněnskou společnost Kinalisoft s projektem biometrického rozpoznávání chůze. Kromě toho podpořil později další české společnosti, ThreatMark je osmou zafinancovanou firmou.

ThreatMark www.threatmark.com

ThreatMark je mladá brněnská firma, která používá revoluční technologie pro boj s kyberzločinem a podvody v online prostředí. Jejich řešení pracující na principu detekce online identity a měření odchylek od běžného chování uživatelů je vhodné pro online bankovnictví a platební či transakční systémy. Jejich produkt ThreatMark AFS účinně zamezuje webhackingu, phishingu, malwaru, tzv. trojským koňům (Remote Access Trojans (RAT), Account Takeovers, Man-in-the-Browser (MitB), Man-in-the-Middle (MitM),  chrání i před dalšími způsoby těžce zachytititelného sociálního inženýrství.

JIC (Jihomoravské inovační centrum) www.jic.cz

JIC (Jihomoravské inovační centrum) podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Jeho služby využívá každoročně přibližně stovka  firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu či zavedené technologické firmy.  Začínající společnosti, které prošly programy JIC, už vytvořily více než 1 400 nových pracovních míst a další stovky míst v navazujících službách. Za 13 let své existence nastartoval JIC téměř 360 spoluprací mezi vědci a firmami. Těmito a dalšími aktivitami pomáhá JIC zvyšovat konkurenceschopnost jižní Moravy a budovat z ní jeden z nejinovativnějších regionů Evropy.

Zdroj: JIC