V Česku se bude prodávat speciální bionáplast Amnioderm na hojení chronických ran. Vyvinuli ji brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk. Licenci na její prodej získala společnost Zentiva. Náplast pomůže hlavně starším pacientům s diabetem, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami.
Náplast Amnioderm čeští vědci vyvinuli z lidské amniové membrány. Jedná se transplantát, jeho aplikace se však provádí ambulantně.
Lékař ránu nejprve vyčistí, pak přiloží samotnou náplast ze sterilního obalu a nakonec sekundární krytí. Náplast se v průběhu týdne do rány postupně vstřebá a napomůže tak procesu hojení. Pokud je třeba další aplikace, rána se již nečistí.
Typickou vhodnou ránou pro léčbu je taková, která je asociovaná se syndromem diabetické nohy. „Vhodné jsou ale i chronické rány jiného původu. Důležité vždy je, aby byla dostatečná průchodnost cév v okolí rány a v ráně nebyla přítomna závažná infekce,“ píše Amnioderm na svém webu.
Náplast zabírá i na bércové vředy, otevřené rány a další poškození kůže, které se některým pacientům nehojí. Podporuje růst nové kůže a působí protizánětlivě.
„Díky bionáplastem se nejen zlepší klinický stav pacientů, ale také kvalita jejich života,“ uvedla generální ředitelka Zentivy pro Českou republiku a Slovensko Soňa Porubská.
Jako první v Evropě
Podle firmy je Česko první zemí v Evropě, kde se bude náplast prodávat. „Jsme rádi, že se významný výrobce léčiv, jakým je Zentiva, rozhodl uvést na trh tento mimořádně účinný přípravek bez vedlejších účinků, jehož vývoj trval sedm let a pochází z našich laboratoří,“ uvedl Michal Zahradníček, zakladatel a hlavní akcionář společnosti Primecell.
Vědci při výzkumu pracovali s perinatálními tkáněmi, což jsou nejčastěji buňky z pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty.
Vyvinuli způsob, jak v perinatálních tkáních i po jejich zpracování zachovat bioaktivní molekuly, především bílkoviny a peptidy, a to v jejich původní struktuře. Stávají se pak základem pro léčbu a hojení ran, zrychlují regeneraci poškozených tkání. Vyvinutý postup zachovává strukturu tkáně.
Zdroj: IDNES.cz
Foto: Wikimedia Commons