Bělobrádek: ČR patří ke světovým lídrům v nanotechnologiích, musíme tento potenciál podpořit

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vystoupil 15. října 2015 na odborném semináři Czech is nano v Bruselu. Zástupci českého nanoprůmyslu zde představili své úspěchy v oblasti nanotechnologií, zejména nanomedicíny, 3D nanotisku a nanostruktur pro uchovávání energie a bezpečnostní zařízení.

„Česká republika, země s omezenými nerostnými, lidskými i finančními zdroji, patří v oblasti nanotechnologií ke globálním lídrům. Nanotechnologie jsou také oborem, kde se vědecké poznatky rychle dostávají do praxe a uplatňují se ve špičkových výrobcích, které jsou schopné konkurovat na světových trzích. Tento ohromný potenciál musíme dál rozvíjet, ať už propagací českých nano výrobků, tak také systematickou podporou celého odvětví a českých inovativních firem a start-upů,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Seminář se konal v rámci popularizačního projektu Česko je nano Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která akci pořádala spolu s agenturou CzechInvest, Českou styčnou kanceláří pro výzkum, vývoj a inovace, Stálým zastoupením ČR při EU a Technologickým centrem Akademie věd ČR.

„V projektu Česko je nano chceme nejen propagovat český nanoprůmysl v zahraničí, ale také chceme ukázat Čechům, že je tady něco, na co mohou být opravdu hrdí. Například jsme první na světě, kdo přišel s průmyslovou výrobou nanovlákna, držíme prvenství ve výrobě antialergických lůžkovin s nanotkaninou a vlastníme patent na nejvýkonnější fotokatalytické nátěry, které čistí vzduch od nejrůznějších polutantů, bakterií a virů,“ upozornil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

Na akci vystoupil také velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr, zástupce Evropské komise Christos Tokamanis a zástupci úspěšných nanotechnologických firem a výzkumných ústavů (Contipro, IQ Structures, Pardam).

Vicepremiér Bělobrádek se v Bruselu zúčastnil také summitu EPP (European People's Party).

Česko je nano je popularizační a vzdělávací projekt na podporu nanotechnologického průmyslu v ČR. Cílem je propagace českých vynálezů a výrobků v oblasti nanotechnologií a podpora jejich širšího využití. Akce Czech is nano v Bruselu navázala na konferenci Česko je nano, kterou 24. dubna 2015 pořádala Sekce pro vědu, výzkum a inovace spolu s Asociací nanotechnologického průmyslu v Lichtenštejnském paláci v Praze.