Až třicet laboratoří za čtvrt miliardy. Akademie věd zahájila v Praze stavbu nového fyzikálního centra

V areálu Akademie věd ČR na pražském Ládví vyroste do dvou let nové centrum pro špičkový výzkum fyziky pevných látek. Stát by mělo více než čtvrt miliardy korun. Nový objekt, jenž bude součástí Fyzikálního ústavu, má mít až třicet laboratoří. Ve středu byl slavnostně položen základní kámen. Pracovat v něm budou vědci například z oborů nanoelektronika, fotonika, magnetizmu i plazmatických technologií.

Fyzika pevných látek přitom podle Akademie věd patří k jedné z nejrychleji se rozvíjejících oblastí svého oboru.

„Vzešla z ní převážná část současných převratných technických inovací,“ uvedl v tiskové zprávě šéf Fyzikálního ústavu akademie Michael Prouza. Příkladem zmínil tranzistory, lasery, fotovoltaické články i LED osvětlovací techniku.

Budovu nového pavilonu navrhlo architektonické studio Bogle Architects, které se podílelo i na projektu mezinárodního laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy. To již také získalo první místo v Grand Prix architektů v kategorii novostavba.

„Pavilon bude maximálně přizpůsoben nárokům extrémně citlivých přístrojů a zkoumaných materiálů. Každá laboratoř bude uzpůsobena svému účelu,“ dodal Prouza.

Fyzikální ústav pracuje od loňska na projektu SOLID21 (Solid State Physics for 21st Century - Fyzika pevných látek pro 21. století) a právě nová stavba bude jeho součástí. Projekt získal z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, financovaného z evropských peněz, více než půl miliardy korun.

Základní kámen nové budovy, který je tvořený tzv. buližníkem, silicitem tmavé barvy. Ten svou tvrdostí symbolizuje náročnost oboru fyziky pevných látek.

Zdroj: irozhlas.cz

Úvodní foto: Návrh nového areálu Akademie věd na pražském Ládví. | Foto: Bogle Architects | Zdroj: Fyzikální ústav Akademie věd ČR