Tým vědců pod vedením architekta Ladislava Lábuse z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinul v rámci projektu Petmat cihlu z recyklovatelného plastu. Vznikla technologií vyfukování, která patří k nejefektivnějším formám zpracování plastu. Díky moderním technologiím se plast může stát materiálem pro další zpracování.
Vyfouknutá cihla je vyrobená z materiálu PET (polyethylentereftalát). Je lehká a dá se plnit různým obsahem jako třeba pískem, vodou, ale i svítidly. Cihličky se podobají skládačce, mohou se spojovat a hodí se k využití jako stavební materiál pro interiéry.
Průmyslový vzor plastové cihly se zaregistroval v únoru 2015, v květnu 2016 vývojový tým získal na cihlu patent. Z cihel je možné stavět židle, bary, přepážky a podobně. Cihla je stále ve fázi vývoje, jakmile bude podle jejích tvůrců bez chyby, mohla by jít do výroby.
Plastové lavičky se poprvé veřejně představily v českém pavilonu na Expo 2015 v Miláně.
Plastu máme málo a příliš mnoho současně
„Projekt Petmat kombinuje vyspělou technologii architektonického navrhování se zavedenou průmyslovou výrobou plastových lahví,“ vysvětlila autorka projektu Kateřina Nováková.
Petmat se v tomto roce chce zaměřit na několik projektů - tradiční, experimentální a dva velké nové projekty. Tradiční projekt je výstavní stánek nakladatelství ČVUT, kde plastová cihla představí spolupráci soukromého a akademického sektoru.
První z větších projektů je Minirecyklátor, takzvaný malý stroj, který názorně ukazuje recyklaci plastové lahve na vločky nebo drobný předmět, jako je třeba knoflík. Druhý velký projekt využije trojrozměrnou (3D) tiskárnu na tisk dílů betlémské sochy z recyklátu.
Plast a recyklovaný plast jsou suroviny, se kterými se díky jejich lehkosti snadno manipuluje. Jsou jednoduše obnovitelné a dají se využít v mnoha odvětvích. Češi si v recyklaci plastu podle Evropského statistického úřadu Eurostat vedou dobře. „V celkové míře recyklace a využití obalových odpadů je Česká republika šestou nejlepší zemí v Evropské unii. Nadprůměrně dobrá je v třídění a recyklaci plastových obalů, kde jí patří druhá příčka,“ uvedla mluvčí ECO-COM Lucie Müllerová. Podle ní je český systém při dosahování vysoké míry recyklace výrazně efektivnější a levnější, než je například v Rakousku nebo Německu.
Autor: kar
Zdroj: ct