Zahradní nábytek z odpadu. Vědci v Brně vyvinuli 3D tiskárnu, která to dokáže

Nové využití pro vyřazené termoplasty, ze kterých se vyrábí například součásti do aut, našli výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně. Z odpadu umí pomocí 3D tiskárny a robota vyrobit například zahradní nábytek. Do budoucna chtějí vědci pracovat i na dalších prototypech a vyvinout tak novou technologii pro nakládání s odpadními materiály.

Při teplotě téměř dvě stě stupňů Celsia vykresluje 3D tiskárna pomocí robota předem naprogramovanou venkovní vázu. Robot umožňuje naklonění tiskové hlavy a tím dosahuje lepšího spojení jednotlivých vrstev materiálu.

Materiál tvoří směs drceného křemičitého písku a polypropylenu, který je například součástí termoplastů používaných v automobilovém průmyslu.

Polymerní beton je lepší než beton

Říká se mu polymerní beton, ale s konvenčním betonem nemá technologicky nic společného. Má však velmi podobné vlastnosti. „V některých ohledech jsou dokonce lepší, je méně nasákavý a ohebnější. Je tak vhodný k využití ve stavebnictví,“ vysvětlil vedoucí týmu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT Brno David Škaroupka.

Využití polymerního betonu zkouší vědci z Vysokého učení technického ve spolupráci s firmou z Okříšek na Třebíčsku, která se nakládáním s odpadem zabývá. „Termoplasty jsou obecně v odpadovém hospodářství obrovský problém. V Evropě nejsou dostatečné kapacity na to, aby se ten plast vytřídil a následně se využil. Přinášíme technologii, která je schopna využít materiál, který se jinak využít v současné době bez nějakého velice precizního třídění nedá,“ řekl ředitel společnosti VIA ALTA Jakub John.

3D tisk umožňuje dělat výrobky přímo na míru

Venkovní vázu vyrobí robotické rameno v laboratoři zhruba za čtyři hodiny a podle Škaroupky je výhodou i to, že materiál velmi rychle tuhne. Aktuálně výzkumníci používají k výrobě odpadní polypropylen z automobilového průmyslu.

„Povrch výrobků se dá také dobře leštit,“ řekl David Škaroupka. Životnost materiálu je desítky let a je možné jej znovu recyklovat. V budoucnu se dá podle Jakuba Johna očekávat, že díky 3D tisku z polymerního betonu by se daly dělat různé prototypy, zároveň umožňuje dělat výrobky na míru zákazníkovi.

Jakub John také předpokládá, že polymerní beton může časem někde nahradit i konvenční beton, který se může začít prodražovat tím, že se citelně zvýší cena cementu, nebo bude nedostatek písku. „V současnosti jsme na sedmdesáti procentech ceny betonu. Odpadový plast nestojí nic a v některých případech může být cena i negativní, tedy že vám producent odpadu platí,“ dodal.

Zdroj: ČT24
Ilustrační foto: Pxfuel.com