Vědci z Moravy míří na mrazivý jih. V Antarktidě budou uklízet odpadky a zkoumat následky tání ledovců

Dvě expedice vypraví tuto zimu do Antarktidy brněnská Masarykova univerzita. Vedle tradiční výpravy na Mendelovu polární stanici na ostrově Jamese Rosse vyrazí vědci i na Nelsonův ostrov, kde si univerzita pronajala základnu od Českého antarktického nadačního fondu. Pronajatou stanici chtějí připravit na budoucí opravy.

Brněnská expedice v Antarktidě

Brněnská expedice v Antarktidě

Výzkumníci, kteří míří na základnu Johanna Gregora Mendela, vyrazí 4. ledna a při dlouhé cestě vystřídají letadlo, loď i vrtulník. Nejdříve se letecky přesunou do chilského Punta Arenas, odtud pak doletí na ostrov Krále Jiřího, kde přesednou na vojenskou loď Aquiles. Na ní se expedice co nejvíce přiblíží k základně, aby mohla poslední část přeletět vrtulníkem.

„Na výpravě se zaměříme například na svahové deformace související s odledněním ostrova nebo na odběr vzorků pro datování postupů a ústupů místních ledovců v nedávné geologické minulosti,“ uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt.

Na základnu dorazí celkem 13 členů výpravy, tři z nich budou ženy. Účastnit se jí budou dva technici, lékař a deset vědců z různých oborů, například mikrobiologové, paleontolog či rostlinná fyzioložka. Vědci nebudou pouze z Masarykovy univerzity, ale i z České geologické služby a Ostravské univerzity. Do Česka by se vědci měli vrátit v první polovině března.

Druhá výprava bude bojovat s odpadky

Pouze šestičlenná expedice pak dorazí na Nelsonův ostrov v souostroví Jižních Shetland. Masarykova univerzita si na 99 let pronajala od Českého antarktického nadačního fondu tamní stanici, kterou založil cestovatel Jaroslav Pavlíček. „Naším úkolem bude připravit místo tak, aby v budoucnu bylo možné zahájit rekonstrukci stanice. Půjde především o úklid odpadu, který tam vyplavilo moře,“ uvedl Pavel Kapler, který výpravu povede.

Část odpadu podle něj chtějí výzkumníci přivézt a vystavit v Praze formou uměleckého díla, aby jím upozornili na ohrožení planety odpadky. Odpadu je v místě odhadem šest metrů krychlových – co výzkumníci nepřevezou do Prahy, dopraví k likvidaci do Chile. Stanice by v budoucnu měla sloužit pro výzkum přímořské části Antarktidy a jako technicko-logistické zázemí pro stanici J. G. Mendela.

Předchozí výprava trvala asi tři měsíce, rekordních 19 účastníků k jižnímu pólu zamířilo koncem loňského roku, zpět se vrátili na začátku dubna. Proti předchozímu roku účastníkům ale nepřálo počasí, práce komplikoval sníh a mráz, zamrzl zdroj pitné vody i čidla ve vodě.

 

Autor: ton
Zdroj: ČT24