Vědci z Masarykovy univerzity testují nový způsob výroby metanu

Nový způsob výroby metanu testují vědci z Masarykovy univerzity. Plyn, který jako palivo využívají například některé autobusy brněnské hromadné dopravy, chtějí vyrábět z mikroorganismů starých tři a půl miliardy let.

Hlavní výhodou biologické produkce je podle výzkumníků především mnohonásobně větší množství metanu, než jaké je možné získat jinými postupy.

Monika Vítězová z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity zkoumá takzvaná archea, mikroorganismy, jejichž využití by mohlo být alternativou k současné chemické nebo fyzikální výrobě metanu. „V současné době se vyrábí biometan v malých objemech – v desítkách či stovkách metrů krychlových. Je možné využít i menší objemy, například v brněnské dopravě na provoz autobusů. My cílíme na větší objemy, jednalo by se o miliony či desítky milionů metrů krychlových metanu, který by se dal vyrábět touto cestou,“ vysvětluje Vítězová.

Na výzkumu prastarých organismů se podílí také Tomáš Vítěz. „Jde o energetickou soběstačnost. Dneska jsme z 60 % závislí na dovozu zemního plynu z jiných států mimo Evropskou unii. Trend směřuje k tomu, že my bychom chtěli využít přirozeného prostředí k cílené produkci obrovského množství metanu, který by potom byl využit nejenom v dopravě, ale i jako palivo v průmyslu.“

Možnost zapojit se do konkrétního projektu a pracovat na něm mají také studenti. Podle Nikoly Hančákové, je nejnáročnější příprava média. „To je taková polévka, ve které mikroorganismy rostou. Příprava trvá klidně i čtyři hodiny, jelikož se snažíme, aby tam nebyla žádná molekula kyslíku.“

Autor: Ivana Puškarová
Zdroj: rozhlas.cz