V Praze soutěžili roboti

V pražském Kongresovém centru v neděli soutěžili v nejrůznějších disciplínách roboti. Souboje se odehrávaly v rámci Robotického dne, který pořádala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Spolek Robonika. Do letošního ročníku se přihlásilo téměř 400 účastníků s více než 200 roboty z devíti zemí. Vedle Česka a Slovenska byly zastoupeny také Polsko, Německo, Portugalsko, Kypr, Turecko, Egypt a Írán.

Organizátoři letos vypsali deset soutěží. Roboti v jejich rámci například jezdili na čas po závodním okruhu, hledali plyšového medvěda nebo se přetlačovali s jiným robotem v robotickém sumu. Po kvalifikačních kolech následovala odpolední finálová klání.

„Jedním z cílů je přimět lidi, a to nejenom mladé - protože nám soutěží i dospělí a důchodci, aby dělali něco zajímavého a aby se něco naučili. Tyto zkušenosti se jim pak velice dobře hodí. Většina našich soutěží je taková, že to sice vypadá na první pohled jako hra, ale ti roboti plní úplně stejné úkoly jako průmysloví roboti,“ řekl ředitel soutěže David Obdržálek.

Podle něj jde o největší robotickou soutěžní přehlídku v Česku. „Chceme, aby nás to bavilo. Další motivací je, že na podobných akcí se lidé poznají, setkají a mohou navázat velice kvalitní kontakty,“ podotkl.

Zastoupeny byly všechny věkové kategorie

Novinkou letošního 15. ročníku akce byla soutěž, ve které roboti uklízeli hračky - dřevěnou stavebnici z kostek, kterou děti nechaly rozházenou po pokoji. Do soutěže Free Style pak bylo možné přihlásit cokoli robotického, takže diváci mimo jiné mohou pozorovat robota, který tancuje nebo mobilního robota do těžkého terénu.

„Ve všech soutěžích je kladen maximální důraz na bezpečnost a fair play. Budoucí návrháři, konstruktéři a designéři skutečných robotů se v našich soutěžích učí stavět roboty pro svět lidí. Nikdo by přece nechtěl robota, který likviduje skříně, nebo přejede kočku,“ dodal s nadsázkou Obdržálek.

Soutěžní roboti se proto podle něj například museli umět vyhýbat jiným robotům a pro případ, že by přece jen jejich řídicí systémy selhaly, museli být vybaveni snadno dostupným nouzovým vypínačem, kterým by mohl kdokoli robota vypnout.

Tři čtvrtiny soutěžících tvořili žáci nebo studenti, soutěže však nebyly vyhrazeny pouze pro ně. Nejmladšímu soutěžícímu bylo sedm let, nejstaršímu 67. Vedle soubojů robotů mohli návštěvníci obdivovat i další zajímavosti - například miniaturní roboty Ozobot nebo stánek s fyzikálními pokusy.

Zdroj: lidovky.cz