V Pardubicích vyvíjejí metodu včasného odhalení nejzákeřnějšího druhu rakoviny

Vědci z Univerzity Pardubice vyvíjejí metodu, jak odhalit jeden z nejzákeřnějších typů onkologického onemocnění – rakovinu slinivky. Stačí k tomu vzorek krve, proto by metoda mohla sloužit ke screeningu rizikových skupin populace. Rakovinu slinivky potvrdí s přesností 93 %.

Rakovina slinivky břišní patří mezi onkologická onemocnění s nejkratší prognózou dožití. Přitom příznaky mohou být velmi těžko odhadnutelné, jde třeba o bolest zad nebo břicha a nevolnost. Těmi občas trpí téměř každý.

„Umírá více než 90 % nemocných, kteří jsou s tímto onemocněním diagnostikováni. Pokud se objeví příznaky, jde zpravidla o známku pokročilého onemocnění,“ říká přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Bohuslav Melichar. V současnosti chybí potřebné metody, jak nemoc objevit včas.

U té, kterou vyvíjejí v Pardubicích, jde o to, aby se do několika let dostala do praxe. Také proto podpořila její další vývoj společnost i&i Prague, která investuje do slibných medicínských výzkumů.

Ukazatel – lipidy

Stačit by měl vzorek krve. Pardubickým vědcům pomáhá fakt, že rakovina nechává stopy. Během bujení se totiž nemocné buňky potřebují velmi rychle dělit, proto produkují jednodušší stavební materiál, což jsou lipidy s jednodušším složením. A právě po nich vědci pátrají.

Větší množství změněných lipidů se dá vyčíst i z malého vzorku krevní plazmy. Slouží k tomu hmotnostní spektrometr. „Jsme potom schopni rozlišit, jestli daný člověk je zdravý, nebo jestli podle screeningu vychází pozitivní na nějaký typ rakoviny,“ přibližuje vedoucí výzkumného týmu pardubické univerzity Michal Holčapek.

Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude rakovina slinivky po rakovině plic druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory. Česká republika je v počtu odhalených případů podle statistik z roku 2016 na prvním místě v Evropě.

Zdroj: ČT24