Studenti VUT vybojovali stříbro v největší evropské technické soutěži EBEC

Druhou příčku v celoevropském finále soutěže EBEC (European BEST Engineering Competition) získal čtyřčlenný tým studentů z Fakulty strojního inženýrství VUT. Na klání se kvalifikovali díky vítězství nejprve na VUT a poté v regionálním kole týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska. Finálového kola soutěže v Itálii se účastnilo 120 nejlepších studentů z celé Evropy.

Čtveřice mladých strojařů ve složení Josef Pažourek, Jan Abrahám, Ondřej Sláma a Ondřej Švanda soutěžila s ostatními v kategorii Team Design. Ta prověřuje znalosti, ale také kreativitu a zručnost studentů při sestavování funkčního modelu zařízení dle zadání, které se studenti dozví až při zahájení soutěže. V italském Turíně, kde se finále soutěže EBEC konalo, na finalisty čekaly dva úkoly od mezinárodních firem z oboru strojírenství. Na jejich vypracování měli studenti čtyři dny.

„První úkol zadávala italská firma Danieli a za úkol jsme dostali upravit výrobní linky tak, aby se zlepšila účinnost procesů. Druhý úkol zadávala Škoda Auto a jejich požadavkem bylo navrhnout hasicí zařízení, které by se dokázalo pohybovat v těžko přístupných prostředích, otáčelo se na malém prostoru a uhasilo požár autobaterie do elektromobilu,“ popsal student Josef Pažourek.

Návrh linky pro firmu Danieli od českých studentů ohodnotila porota jako nejlepší ze 14 odevzdaných návrhů a čeští studenti tak obsadili první místo. „Druhý úkol jsme celkem dobře naplánovali, ale bohužel při prezentaci našeho hasicího auta se nám pokazila převodovka, kterou jsme si sami tiskli na 3D tiskárně. Navzdory tomu jsme ale díky dobrému konceptu obsadili 4. místo,“ dodal Josef Pažourek. Studenti z VUT na soutěži vybojovali celkové druhé místo v kategorii Team Design, vítězem této kategorie se stal tým z Polska.

Zdroj: VUT