Patent na léčbu arytmie srdce. V Brně si chválí spolupráci s klinikou Mayo

Desetiletá spolupráce vědců z brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu s prestižní americkou klinikou Mayo nese první významné úspěchy, třeba v léčbě srdeční arytmie. Kritici však namítají, že je celý projekt, který přišel už na 200 milionů, zbytečný.

Srdeční arytmie, tedy porucha srdečního rytmu, trápí až třetinu populace. Pokud se neléčí, může skončit smrtí. Vědci z centra klinického výzkumu (ICRC) při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA) spolu s klinikou Mayo vyvinuli metodu, díky které bude léčba těchto potíží efektivnější. A licenci na výrobu speciální technologie rozprodají firmám.

Dlouhodobě zadlužená nemocnice si tak může přijít na slušné peníze. „Patent na nové zařízení a metodu léčení srdeční arytmie bychom měli společně s klinikou Mayo získat letos, nebo v příštím roce. Z licencí budeme mít příjem po dobu 10 až 20 let. Přesnou výši nelze předem odhadnout, předpokládáme, že půjde o milionové částky ročně,“ uvedla mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Nová metoda léčby může pomoci velkému množství pacientů, kteří trpí touto srdeční vadou. V praxi to vypadá tak, že lékař pomocí speciálně vyvinutého katetru buď pustí do srdce slabý proud, nebo upálí kousek tkáně, čímž arytmii zabrání.

Nejen tento objev je jedním z výsledků spolupráce s klinikou Mayo, která je známá svými úspěchy v léčbě srdečních onemocnění a jezdí se tam školit lékaři z celého světa. Zjišťují například příčiny mozkové mrtvice nebo se věnují právě prevenci srdečních potíží.

Vědecký vztah vyšel na 200 milionů korun

V září uplyne deset let od okamžiku, kdy do USA vyrazili na stáž první brněnští lékaři. V té době se teprve pracovalo na vzniku ICRC, mělo pomoci rozvoji vědy v Brně. „Za stáže a studijní pobyty na klinice Mayo, přednášky jejich expertů u nás, výzkum a další činnosti jsme doposud zaplatili asi 200 milionů korun. Většinu nákladů pokryly granty EU,“ poznamenala Veselá.

Spolupráce s americkou klinikou ale nebyla vždy ideální. V roce 2013, tedy rok po otevření ICRC, se objevily potíže poté, co se šéfem výzkumného centra nestal jeho zakladatel Tomáš Kára, ale slovinský neurolog Gorazd B. Stokin. Američanům se rozhodnutí nelíbilo, a dokonce se spekulovalo o ukončení spolupráce.

Výzkumné centrum, které bylo teprve „v plenkách“, by ztratilo strategického partnera. Situace se uklidnila, další konec spolupráce však hrozil o rok později. FNUSA dlužila Američanům 40 milionů. Peníze na pokrytí závazků nakonec nemocnici poslalo ministerstvo zdravotnictví, a tak se i tento problém vyřešil.

ICRC je nepotřebné, tvrdí kardiolog Černý

Přestože má desetiletá spolupráce hmatatelné výsledky a ICRC navazuje kontakty s dalšími vědeckými institucemi na severu Evropy nebo v Asii, najdou se mezi odborníky kritici, kteří centru nejsou nakloněni. Špičkový brněnský kardiolog Jan Černý, jenž má několik prvenství v transplantaci orgánů, od začátku tento projekt označuje za megalomanský a nepotřebný.

„Je prostě špatně nastavený,“ nemění ani po letech svůj názor Černý. Když se poprvé podrobně seznámil s materiály ke vzniku brněnského centra, dokonce prohlásil, že nejde o zdraví pacientů, ale o pouhý obchod. Svou kritikou si tenkrát znepřátelil ministerstvo zdravotnictví.

Nepříliš pozitivně existenci tohoto vědeckého centra hodnotí i kardiolog Petr Kala, který působí ve Fakultní nemocnici Brno a dostal se do nejužšího vedení Evropské asociace intervenční kardiologie. Podle něj jsou zásadním problémem peníze, kterých ICRC nikdy nebude mít dostatek, aby do Brna přitáhlo špičkové vědce.

Zakladatel centra Kára ale tvrdí, že brněnští odborníci získali v USA důležité poznatky, díky nimž mohou zachraňovat životy pacientům. „V období, kdy jsem projekt ICRC vedl, tedy v letech 2006 až 2012, se podařilo vyjednat stáž na klinice Mayo pro více než sto našich lékařů a vědců. V té době jsme jako Česká republika v tomto ohledu naprosto dominovali. Nikdo jiný neměl na tak prestižním pracovišti více odborníků,“ zdůraznil Kára.

Také samotná Fakultní nemocnice u svaté Anny si za spoluprací s americkými experty stojí. V letech 2015 až 2016 sice došlo k utlumení výzkumu v několika oblastech, nyní se však pracuje na opětovném rozšíření.

„S klinikou Mayo už jsme dohodnutí. O tom, ve kterých oborech to bude, rozhodneme na základě návrhů, jež předloží naše týmy společně s jejich potenciálními spolupracovníky z kliniky Mayo. Výběr proběhne na podzim,“ informovala Veselá.

Autor: 
Zdroj: idnes.cz