Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody. Tekutinu budou odborníci zkoumat nejméně rok

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje podle své mluvčí Radky Vankové použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na bázi nanotechnologie s obsahem titanu. Za přítomnosti titanu vzniká například aktivní kyslík, který spaluje organickou hmotu, a zlepšuje tak kvalitu vody.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní test, je komora vodojemu striktně izolována od vodovodní sítě a distribuce vody odběratelům,“ uvedla Vanková. Odborníci budou vzorky vody z vodojemu rok zkoumat a monitorovat kvalitu vody.

Cílem projektu je podle mluvčí ověřit efekt a spolehlivost nanonástřiku ve vztahu na hygienickou stabilizaci vody a získat poznatky pro případné nasazení aplikace v distribuci pitné vody.

Obor nanotechnologie se zabývá například manipulací s jednotlivými atomy tak, aby vznikaly látky a materiály s netradičními vlastnostmi.

Moderna přichází z Ósaky

Dodavatelem nanotechnologie je ostravská společnost NanoZone ze skupiny nanoYo Group se sídlem v Ósace. Na projektu pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu se podílejí také odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity.

OVAK dodávají vodu přibližně 300 000 obyvatelům Ostravy a okolí. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1400 kilometrů a kanalizační téměř 900 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města šest úpraven vody a čerpacích stanic. Podnik má téměř 400 zaměstnanců.

Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií.

Autor: adr
Zdroj: čt24