Noc vědců 2015

Motto letošního ročníku: „Budiž noc a budiž světlo“

Noc vědců 2015 se připojuje k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.

I letos se Fakulta strojního inženýrství aktivně zapojuje do Noci vědců. Stejně jako v loňském roce jsme si pro setkání s veřejností vybrali prostoryTechnického muzea v Brně, Purkyňova 105, 612 00 Brno. Návštěvníci tedy budou mít možnost prohlédnou si a seznámit se s veškerými expozicemi Technického muzea v Brně i s programem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně na jednom místě.

Brány Technického muzea se otevřou v 18:00 a zůstanou otevřena do 24:00. Přijďte a nechte se vtáhnout do zábavného, hravého, poutavého i magického světa vědy. A na co se můžete těšit?

POPULÁRNĚ NAUČNÉ PŘEDNÁŠKY (přednáškový sál, 4. patro)

V pátek 20. března 2015 nastalo zatmění Slunce. V pásu totality, tedy úplného zatmění Slunce, ležely Špicberky a část Faerských ostrovů. Na obě tato místa zamířila česká expedice složená především z odborníků a studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění z obou těchto pozorovacích míst.

  • 19:00-19:45 Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 - Faerské ostrovy
    Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., FSI VUT v Brně
  • 21:00-21:45 Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 – Špicberky
    prof. Miloslav Druckmüller, FSI VUT v Brně

Jako nanotechnologie se obecně označuje technický obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1–100 nm), tzn. 10−9 m (miliardtiny metru), což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Jedná se rovněž o studium možnosti manipulace se hmotou v atomárním a molekulárním měřítku, přičemž se uplatňují kvantově-mechanické jevy, které se diametrálně vymykají chápání světa viditelného pouhým okem.

  • 20:00-20:45 Nanotechnologie aneb když je světlo malé
    prof. Jiří Spousta, FSI VUT v Brně

PROGRAM NA STANOVIŠTÍCH (probíhá po celou dobu akce)

Světlo – difrakce, disperze, interference… A co dál?
Proč je obloha modrá? Jak postupovat, když světlo lidem již nestačí? Jaká další tajemství se dají z vlnové povahy světla získat?

Co je lidskému oku utajeno? Aneb pozorujeme světelným mikroskopem

"Vyšší matematika nám osvětluje nejskrytější pravdy a vynáší je na světlo." Citát matematika Leonharda Eulera (1707-1783)
Víte, v jaké pozici se nachází Slunce, Měsíc a Země při úplném zatmění Slunce? Co je to stín a polostín? Jak souvisí ohniskové vlastnosti paraboly se světlem?
Pro děti i dospělé máme nachystané snadné i těžší matematické úlohy k vyřešení.

Jak se rodí závodní formule?
Tým složený ze studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně nám prozradí, jak se plní dětské sny. Představí formuli, kterou sami zkonstruovali a se kterou se úspěšně účastní mezinárodních závodů. Druhý zářijový víkend se účastnili mezinárodních závodů v Itálii, kde obsadili v celkovém pořadí 3.místo.

Seznamte se se strojařskou virtuální realitou
Nasaďte si 3D brýle a vstupte s námi do dalšího prostoru.

Od rentgenového snímku k technickým výpočtům
Záření, které právě před 120 lety pro lidstvo poprvé objevil německý fyzik Wilhelm Röntgen a po němž je také pojmenováno, bylo již od dob svého objevu využíváno především pro lékařské účely. Jaké je jeho využití na FSI?

Balistický záchranný systém Galaxy GBS 10
Dron je v poslední době velmi často skloňované slovo. Ale jak je to s jeho bezpečností? Dokážeme drony zachránit?

Fotoelasticimetrie - jak pomocí světla určit namáhání tělesa
Jaké jsou principy této metody?

Rapid prototyping a velkorozměrový 3D tisk
Co je to Rapid prototyping a k čemu slouží? Představujeme velkorozměrovou tiskárnu, kterou vyvinuli studenti Ústavu konstruování FSI. Výhodou tiskárny je velký pracovní prostor, který umožňuje tisk dílů až o rozměrech 600x300x200 mm.

BUT Chicken Wings – ambiciózní tým mladých konstruktérů z brněnské techniky
Tým BUT Chicken Wings tvoří pět studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně studujících na Leteckém ústavu. Studenti nejprve vytvořili konstrukční návrh letounu a následně své poznatky převedli do praxe při jeho výrobě. A jak letoun uspěl na náročných mezinárodních závodech v Německu?

Robotika známá i neznámá
Odborníci z Ústavu automatizace a informatiky FSI představují novinky ze svého oboru.

V Technickém muzeu bude prezentován také program Technického muzea. Kromě stálých expozic se můžete těšit na:

  • Tajemství sbírkových předmětů
  • Konzervátory v akci

Těšíme se na vás!!!

„Evropská noc vědců je každoroční setkání výzkumných pracovníků se širokou veřejností. Akce se koná vždy poslední pátek v září v celé EU a je zaměřena zejména na žáky a studenty. Jejím cílem je usnadnit dialog mezi vědci a veřejností, zdůraznit společenskou potřebu vědců v každodenním životě, zvýšit povědomí veřejnosti o vědě a výzkumu a motivovat mladé lidi k volbě profese výzkumníka. Akce probíhá formou dnů otevřených dveří v laboratořích, experimentů, kvízů, výstav a přednášek.“

Odkazy: