Do Brna se sjeli světoví odborníci na nanotechnologie

Na brněnském výstavišti probíhá týdenní přehlídka, na které se představí přední odborníci z celého světa v oblasti nanotechnologií. Bude odrážet interdisciplinární charakter tohoto oboru.

Přehlídka nazvaná Mezinárodní konference nanověd a nanotechnologií (International Conference on Nanoscience + Technology) se koná od 22. do 27. července a pořádá ji Fyzikální ústav AV ČR ve spolupráci s CEITEC – Vysokým učením technickým v Brně. Chce vytvořit diskusní fórum, na kterém se budou probírat současné trendy a novinky v oblasti nanotechnologií. Akce se zúčastní na 400 odborníků z celého světa.

Progresivní směr

„Velmi mě těší, že se tak významná konference s bohatou mezinárodní účastí koná v České republice. Nanotechnologie jsou nyní velmi progresivní směr výzkumu a na Akademii věd se jim věnuje několik našich ústavů,” uvedl místopředseda Akademie věd ČR pro I. vědní oblast Jan Řídký. Volba Brna jako dějiště konference přitom není vůbec náhodná, mluví se o něm jako o světové metropoli elektronové mikroskopie. Brno tak v hostitelství této prestižní přehlídky převzalo „štafetu” po městech, jako je Peking, Basilej, Stockholm či Paříž.

Podle člena Akademické rady Antonína Fejfara, který se specializuje na fyziku tenkých vrstev nanostrukturovaných polovodičů, se nanotechnologie dnes běžně používají třeba v elektronice, v lékařství, v nátěrových hmotách nebo třeba i v opalovacích krémech, mezi nové trendy pak patří nanofotonika a zejména spintronika, které se na Fyzikálním ústavu věnuje tým Tomáše Jungwirtha.

Osobnosti i exkurze

Na návštěvníky pak čekají skutečné osobnosti oboru, mezi plenárními přednášejícími bude například Ulrike Diebold z vídeňské Technologické univerzity, Jerry D. Tersoff z americké společnosti IBM a Ali Yazdani z Princetonské univerzity, Rainer Hillenbrand ze španělské asociace pro nanotechnologický výzkum NanoGUNE. Vystoupí tu i Ondřej Křivánek, který je spoluzakladatelem společnosti Nion z Washingtonu. Ta patří ke světové špičce ve vývoji vysoce citlivých elektronových mikroskopů.

Chybět nebudou účastníci ze Švýcarska, Německa, Číny, Izraele, Koreje, Švédska či Nizozemí a přednášku o antiferomagnetických materiálech, které se dají využívat k vývoji ultrarychlých počítačových pamětí, tu bude mít Tomáš Jungwirth. Součástí přehlídky bude i výstava technologických novinek a exkurze, a to jak do laboratoří CEITEC VUT, tak do firem Thermo Fisher Scientific (největší výrobce na světě) a TESCAN, které vyrábějí elektronové mikroskopy a související nanotechnologická zařízení.

Autor: Alice Horáčková
Zdroj: AV ČR