Co přinesl seminář Strategické výzvy nastupující průmyslové revoluce?

V rámci letošního ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu pořádala Technologická agentura České republiky (TA ČR) seminář na téma Strategické výzvy nastupující průmyslové revoluce. Mezi vystupujícími byli přední odborníci české výzkumné scény. Seminář zahájila předsedkyně TA ČR Rut Bízková, která uvedla, že za šest let fungování má TA ČR mnoho dat, která mohou pomoci novým výzvám čelit. Na její vystoupení navázal Vladimír Mařík, který zdůraznil potřebu tvorby nových výzkumných center, která by se stala českou obdobou Fraunhofer Institutu. Záštitu akci poskytl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, jenž na ní přednesl projev na téma podpory digitální ekonomiky.

DSC00164-4

V druhé části semináře proběhla panelové diskuze, která byla moderována Romanem Šiserem (koordinátor Inovačního think-tanku). Účastnili se jí Radek Špicar (viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR), Roman Dvořák (šéfredaktor MM Průmyslové spektrum), Jiří Kůs (předseda Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR) a Pavel Krečmer (ředitel NeTME Centra VUT Brno).

Radek Špicar současnou situaci vnímá jako přelom druhé a třetí dekády „Naučili jsme se psát koncepce, kterých nyní máme přes tři stovky, ale prozatím je neumíme implementovat a přál bych si, aby strategie k Industry 4.0 byla první, která to změní“.

Roman Dvořák Industry 4.0 vidí spíše kritickým okem, jako marketingovou bublinu, kterou je třeba propíchnout a podívat se dovnitř, co je za tímto pojmem schováno. Jako příklad uvedl oblast mechatroniky, kterou vnímá jako přirozený vývoj: „Technika jde dopředu, firmy využívají rychlejších sítí, propojují všechny úseky“.

Účastníci diskuze také hovořili o tom, jak vidí roli TA ČR a aplikovaného výzkumu v transformační době. Radek Špicar vidí přínos především v dovedení projektu od začátku do konce, bez sepisování zbytečných koncepcí, ale nalezení rychlých a využitelných výsledků v praxi. „Je to model pro všechny ostatní státní instituce, který doufám bude někdo následovat, má hmatatelný výsledek, dotáhli jste ho do konce a to má velkou hodnotu v našem prostředí“, uvedl Špicar. Roman Dvořák vyzdvihl především Centra kompetence. Ta jsou podle něj vizitkou toho, jak by to mělo fungovat. "Pracovat společně a výsledek se musí dostavit nehledě na to, jestli vláda něco předloží nebo nepředloží“. Jiří Kůs považuje za výbornou věc zejména Program GAMA a Pavel Krečmer uzavřel panel slovy „TA ČR nabízí maximální podporu technologiím, které budou udávat tón v dalších desetiletích“.

Prezentace ze semináře si můžete stáhnout ZDE.

Fotografie naleznete TADY.