Čínští vědci představili solární panel vyrábějící elektřinu nejen ze slunečního záření, ale také z deště

Solární panely by už brzy mohly vyrábět elektřinu bez ohledu na to, zda svítí slunce nebo je zatažená obloha. Vědci v Číně totiž představili zařízení, které získává energii z dešťových kapek.

"Náš aparát může stále generovat elektřinu, v jakémkoli počasí," řekl pro britský deník The Guardian jeden z vynálezců. Zároveň upozornil na největší přínos solární novinky, tedy že umožňuje výrobu elektřiny také v noci. Stačí, aby pršelo.

Vylepšený solární panel, který byl představen na Soochowské univerzitě nedaleko Šanghaje, se skládá z klasických fotovoltaických článků a dvou průhledných vrstev polymerů. Dešťové kapky dopadající na polymer vytvářejí tření, díky němuž se uvolňuje elektrický náboj. Solární články navíc mohou souběžně vyrábět elektrickou energii ze slunečních paprsků.

S podobnou technologií přišli vědci už dříve, nynější vynález je ovšem mnohem jednodušší a také lehčí.

"Jde o zajímavou myšlenku - hybridní zařízení, které čerpá pohybovou energii z vody, aniž by poškodilo výkon solárních článků, když je slunečno," ohodnotil novinku americký odborník na zelenou energetiku a udržitelný rozvoj Varun Sivaram.

Čerpání energie z obnovitelných zdrojů, včetně slunečního záření, je v současnosti v kurzu a podobné vynálezy by tento trend mohly ještě posílit. Podle vědců oslovených agenturou Bloomberg se využívání zelené energie v nejbližší době celosvětově výrazně zvýší. V polovině tohoto století by "čistá" elektřina mohla představovat až 60 procent veškeré spotřeby.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny rychle narůstá i v Česku. Ze statistik státního Operátora trhu s elektřinou (OTE) vyplývá, že v roce 2016 čerpaly české domácnosti a firmy více než desetinu elektřiny z nefosilních zdrojů, což představuje nárůst o pět procentních bodů v porovnání s rokem 2013. Ze slunečního záření Česko vyrábí zhruba tři procenta své spotřeby.

Zdroj: ihned.cz