Čeští vědci umí přečíst i nečitelné otisky prstů

Boj se zločinem bude díky českým informatikům a kožním lékařům účinnější. Cenným vodítkem při pátrání po neznámém zločinci se nově stane přesná informace o tom, zda má kůži na rukou poškozenou například po úrazu, kvůli ekzému, lupénce nebo jiné kožní nemoci.

Ilustrační foto

Ilustrační foto FOTO: Profimedia.cz

Vyvíjený počítačový program prozradí kriminalistům z otisků prstů zajištěných na místě činu o pachateli mnohem více informací, než to věda umí dosud. Vědci a lékaři vytvořili po dvou letech práce největší databázi snímků otisků prstů s poškozením kůže na rukou na světě. V netradiční sbírce shromáždili inženýři z biometrické laboratoře Vysokého učení technického (VUT) v Brněs dermatology 2400 otisků prstů.

„Máme tedy dokonalý přehled o tom, jak které onemocnění kůže vypadá. Náš program bude schopen z otisku, pokud se na něm objeví jakákoli vada kůže, určit, jakým onemocněním pachatel trpí, popřípadě zda došlo ke zranění prstu. Tato informace může být při vyšetřování mimořádně cenná,“ řekl Právu za tvůrce projektu Martin Drahanský z VUT.

O výzkum se zajímá česká i švýcarská policie. Otisk je snímkem kožních papilárních linií. Jsou to ty dobře známé klikatící se tenké čárky na dlaních. U každého jsou jiné a nelze tedy najít dva lidi se stejnými otisky prstů. Právě to umožňuje podle otisku identifikovat pachatele.

Zjistí kožní onemocnění

Pokud je ale na otisku poškození kůže ekzémem, lupénkou, jizvou nebo třeba bradavicí, mohou být papilární linie, tedy ony vroubky na prstech, nečitelné. Takovéto otisky jsou nyní pro policii v podstatě bezcenné. Informatici ale tuto nevýhodu změní překvapivě ve výhodu.

Program určí i kožní onemocnění pachatele.Martin Drahanský, tvůrce projektu z VUT

„Budeme schopni říci, že ten, kdo zanechal na místě činu daný otisk, trpí konkrétním kožním onemocněním. Navíc se náš program zaměří také na to, aby se dal pachatel identifikovat i z těch mála linií, které jsou na nekvalitním otisku prstu čitelné,“ vysvětlil Drahanský.

Věštci tvrdí, že osud každého lze vyčíst z jeho dlaně. Vědci sice takovou schopnost nemají, umí z nich ale určit podrobnosti o daném člověku. Vrásky na dlaních prozrazují věk. Různé typy poškození kůže prozrazují o nositeli otisků, že trpí např. cukrovkou nebo třeba nějakou pohlavní chorobou.

Lze určit i profesi

Dokonce lze někdy určit i to, jakou má člověk profesi. Nový program by mohl být hotov zhruba do roka. Díky němu bude usnadněna práce kriminalistů při identifikaci pachatele. Na takovém využití již vědci spolupracují s českou policií.

„Databázi snímků s poškozením kůže na rukou chceme ještě rozšířit. Rádi bychom v ní měli více než 10 000 otisků prstů s nejrůznějšími formami poškození kůže. Zajímají nás například poškození kůže způsobená pohlavními nemocemi či jinými atypickými onemocněními s projevy na kůži rukou. Chceme více otisků zachycujících různé formy popálenin či poleptání. Potřebujeme ale pomoc od našich kožních lékařů,“ zdůraznil Drahanský.

Každý z nich, který se do projektu zapojí, dostane od vývojářů pět různých snímačů otisků prstů. Zachytí je nejen klasickou metodou, ale také počítačově ve formátu 3D. Čím podrobnější databáze bude, tím snadnější bude následné určení druhu poškození kůže na otisku, a tedy i odhalení některých pachatelů, vysvětlil informatik.