Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu. Hlasujte do 3. listopadu

Kampaň Pojmenuj exoplanetu vstupuje do další fáze. Do konce září mohl kdokoli z veřejnosti navrhnout české jméno pro hvězdu XO-5 a její planetu XO-5b. Od středy 16. října do 3. listopadu 2019 lze vybírat z devíti finálních návrhů. Hlasovat můžete prostřednictvím tohoto formuláře. Vítězný název „české exoplanety“ oznámí Mezinárodní astronomická unie v polovině prosince 2019.

Každý stát na světě získal od Mezinárodní astronomické unie možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém tzv. exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je naše Slunce. Návrhy se podle pravidel IAU neměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům.

Jára Cimrman neprošel

Protřídit došlých více než 1700 názvů vůbec nebylo snadné. „Seznam kandidátů se rázem snížil na přibližně 250 návrhů. Ty jsme roztřídili do několika kategorií aodstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát,“ říká Soňa Ehlerová zAstronomického ústavu AV ČR, která předsedá české komisi pro výběr jména exoplanety. Největší kámen úrazu byl podle ní seznam již existujících jmen planetek neboli asteroidů. „Spoustu zaslaných návrhů jsme museli vyškrtnout právě proto, že už byly dříve použity pro asteroidy, například Amos, Dvořák nebo Smetana,“ dodává Ehlerová.

Největší počet návrhů obsahoval Járu Cimrmana. „To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana již se jmenuje asteroid,“ uvádí Soňa Ehlerová. Podobně musela komise vyškrtnout další spoustu návrhů jmen, která už jsou ve vesmíru použita – třeba Komenský, Bohemia nebo Libuše.

Hlasovat o finálních kandidátech je možné na tomto formuláři od 16. října 2019 (16 hod. 10 min.) do 3. listopadu 2019 (23 hod. 59 min.). Výsledky budou známy poté, co je uvolní Mezinárodní astronomická unie. Předpokládaná doba oznámení všech jmen hvězd a planet v této celosvětové kampani je polovina prosince 2019.

Seznam 9 finalistů, z nichž je možné vybrat jméno „české exoplanety“:

HVĚZDA PLANETA
Absolutno     Makropulos
Zářící Ikerie
Vyšehrad Šemík
Krkonoše Sněžka
Řáholec Rumcajs
Čtyřlístek Fifinka
Lípa Sněženka
Vltavín Granát
Naděje Štěstí

Hlasujte zde.

Autor: Leona Matušková
Zdroj: AV ČR
Úvodní foto: pixabay.com