Česká expedice dorazila na antarktickou základnu

Výprava rekordního počtu 19 odborníků přistála v pondělí 15. ledna na ostrově Jamese Rosse, kde se nachází vědecká základna Johanna Gregora Mendela, kterou v Antarktidě provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU). Expedice z ČR se nalodila na chilský vojenský ledoborec 6. ledna, kdy se v argentinském Punta Arenas spojily dvě části výpravy.

Při plavbě na stanici si vědci udělali zastávku na souostroví Jižní Shetlandy. Zde odebírali vzorky na srovnávací studie.

„Plavební podmínky v průlivu prince Gustava byly ideální, na pevninu se tak podařilo dopravit nejen členy expedice, ale také větší zásobu paliva a lodní kontejner plný dalších zásob,“ uvedl vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU, který je s výpravou v kontaktu.

Výzkum hub i ledovců

V nejbližších dnech se budou členové výpravy věnovat zprovoznění všech systémů stanice a začnou pracovat na svých projektech.

Odborníci budou pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale i na nová prostředí a organismy – půjde například o výzkum hub nebo testování určitých výrobků, čtěte zde.

Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu (trvale zamrzlé půdy) a jeho rozmrzající vrstvy či testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Návrat expedice, v níž jsou odborníci z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy v Praze a z turecké Istanbul Technical University, se plánuje na konec března.

Zmíněná Mendelova polární stanice oslavila loni v únoru 10. výročí fungování.

Zdroj: Novinky.cz