Češi zabodovali na „energetických Oskarech“ americké EPRI – odvezli si dvě ceny

Petr Vokáč a Lubomír Junek ze Skupiny ÚJV si na Floridě převzali prestižní cenu amerického Institutu pro výzkum elektrické energie EPRI. Ocenění do České republiky putuje za dvě technologické inovace pro provoz jaderných elektráren: nový počítačový model MAAP5 a zavedení nové metody oprav svarových spojů Weld Overlay.

Ing. Petr Vokáč s týmem oddělení Těžkých havárií z ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu) se společně s maďarskou jadernou elektrárnou Pakš podíleli na adaptaci programu MAAP5 (Modular Accident Analysis Program, verze 5) pro modelování průběhu těžkých havárií reaktorů typu VVER. Jeho vhodným použitím je možné dosáhnout zvýšení bezpečnosti provozu a snížení provozních nákladů jaderných bloků.

„Modelování a analýzám těžkých havárií lehkovodních reaktorů se v ÚJV Řež věnujeme už téměř třicet let. Za tu dobu se nám podařilo nashromáždit velké množství zkušeností a dat. Nová verze programu MAAP5 (Modular Accident Analysis Program) umožňuje provozovatelům stávajících i nově budovaných jaderných bloků VVER 440 a VVER 1000 lépe a rychleji navrhovat opatření pro zajištění bezpečnosti elektráren pro případ těžké havárie,“ uvedl Vokáč.

Ing. Lubomír Junek, Ph.D., ředitel Ústavu aplikované mechaniky Brno, si v USA za svůj tým převzal cenu za zavedení a kvalifikaci nové technologie oprav svarových spojů, tzv. Weld Overlay (WOL) pro jaderné elektrárny. Metoda WOL představuje způsob opravy svarových spojů postupným navařováním vrstev. „Metoda umožňuje překrytí svaru potrubí bez nutnosti řezání a lze ji využít pro opravy heterogenních spojů v náročném prostředí primárního okruhu a parogenerátoru. Používá se v USA a ve světě ji zatím zvládlo jen několik málo společností,“ upřesňuje Junek. Součástí projektu bylo také zavedení postupu WOL do české legislativy a vytvoření normativů pro návrh, aplikaci a kontroly svarů během výroby a provozu energetických zařízení. Metodu následně převzala do provozní praxe společnost ČEZ, konkrétně ČEZ ENERGOSERVIS, který bude tuto metodu aplikovat pomocí svařovacího automatu se speciální navařovací hlavicí.

Skupina ÚJV, součást Skupiny ČEZ, nebodovala na cenách EPRI poprvé. V roce 2017 Institut ocenil dlouholetou práci Zkušební laboratoře oddělení Radiační chemie a kvalifikace v oblasti řízeného stárnutí kabelů, cenu převzal Vít Plaček. Společnosti ze Skupiny ÚJV porotu oslovují především tím, že teoretické poznatky úspěšně aplikují v reálných provozech elektráren.

Společnost ČEZ je členem jaderného sektoru EPRI od roku 2011. V rámci tohoto členství získaly přístup ke znalostem EPRI i společnosti Skupiny ÚJV, které poskytují pro ČEZ technickou podporu. ÚJV Řež, Centrum výzkumu Řež, VZÚ Plzeň a Ústav aplikované mechaniky Brno (Skupina ÚJV), tak mohou využívat řady patentů a poznatků, které EPRI svým členům nabízí.

Více se dočtete zde.

Zdroj: allforpower.cz