Brněnští vědci testují zařízení pro 5G sítě pomocí speciálního simulátoru

Nová laboratoř pro testování mobilních sítí páté generace vzniká na Vysokém učení technickém v Brně. Unikátní prostor vytváří odborníci z Ústavu telekomunikací. V ukázkovém pracovišti pro vývoj zařízení určených pro sítě 5G už jsou první přístroje. Prostor v budoucnu nabídne možnost výzkumu a konzultací i firmám.

Zatím nedostupné technologické novinky využívající 5G sítě testují brněnští vědci. Mezi nimi i dron pro velkokapacitní přenos dat. V budoucnosti by mohl pomoci v situacích, ve kterých se ocitla řada obcí během nedávných červnových povodní. „Nabízí v případě nenadálých událostí, jako jsou živelní katastrofy, pokrytí pro určitou lokalitu,“ uvedl vědec Pavel Mašek z Ústavu telekomunikací VUT.

Výdrž má dron jen pár minut. Oproti tomu prototyp elektroměru nebo vodoměru, který naopak využívá nízkokapacitní přenos, by měl vydržet i 15 let.

Kromě toho, kolik zařízení odebírají energie, se výzkumníci zaměřují i na jejich fungování v odstíněném prostředí, jako třeba ve sklepě. Slouží k tomu speciální box. „Potřebujeme ověřit, že to zařízení bude pracovat, když ho uživatel bude nosit s sebou nebo bude nasazené v průmyslových prostorech,“ popsal Mašek.

Všechny testy umožňuje simulátor 5G sítě s možností nastavení všech parametrů, který je jediný v republice. Laboratoř k testování nejnovějších technologií se ale ještě v příštích týdnech promění. Nakonec bude část sloužit vědcům a část firmám. Oficiální otevření je naplánované na podzim.

Zdroj: ČT24
Ilustrační foto: pixabay.com